Kundaliní jóga jako cesta duše, Satya Singh (recenze knihy)

Z knihy Kundaliní jóga jako cesta duše od Satyi Singha, vydané v péči nakladatelství Grada, jsem tiše nadšená. Není v ní nic navíc. Je mistrně a úsporně napsaná, a přesto obohatí. Jak osobním příběhem autora, tak návodem pro vaši jógovou praxi, která vám může vydržet téměř na tři roky. Kniha je objevná a rozšiřuje obzory vyučujícím kundaliní jógy a zároveň je přístupná a použitelná pro začátečníky i zkušené praktikující.

Úvod do kundaliní jógy podle Yogi Bhajana v ní však nehledejte. Je to především praktický průvodce. Originální autorova interpretace učení kundaliní jógy, jógové filosofie a jeho vlastní praxe a životních zkušeností.

O čem to je?

Stočená v oblasti kostrče spí energie kundaliní, čistá životní síla, která probuzena stoupá po páteři nahoru. Někdy se to uděje rychle a samovolně – podobné výbuchu, nekontrolované a často s ničivými účinky, s nimiž je těžko se vyrovnat. Takovéto intenzivní probuzení však není cílem ani kundaliní jógy, ani autora knihy. Satya Singh píše o tzv. slow kundaliní, která si při „rozmotávání“ „dává načas, […] trpělivě prodlévá v každém obratli a zpracovává jeho témata [a projevuje se] všeprostupujícími transformačními proměnami […] života“ (s. 11).

Struktura knihy je jednoduchá. Tvoří ji v zásadě 26 kapitol – jedna ke každému obratli. Vždy s afirmací, krátkým úvodem, osobní zkušeností autora, cvičením či meditací pro daný obratel. V úvodních částech rámuje autor cestu duše teoreticky a filosoficky. Užitečně představuje obratle na pozadí anatomie páteře, čaker, jednotlivých kroků duchovního vývoje. Vybaví vás vším, co budete na svou cestu potřebovat – dvěma základními dechovými technikami, cviky na rozehřátí, mantrami a dvěma energetickými zámky (bandhami).

Jde v podstatě o návod na vlastní praxi – cvičení či meditace z tradice kundaliní jógy. Je psána s lehkostí a neodradí ani tloušťkou, ani nadbytečnými detaily. Dává však vše, co na svou cestu potřebujete. Kniha je pěkně a čistě graficky zpracovaná. Díky měkké vazbě je lehká, ale hlavně je šitá! Můžete si jí úúúplně otevřít a nezačnou vám vypadávat listy.

O autorovi

Satya Singh, původem Nizozemec žijící v Hamburku, je významným učitelem a čelním představitelem evropské komunity kundaliní jógy a přímým žákem Yogi Bhajana. Je to velmi laskavý učitel a člověk, který zaštiťuje školu kundaliní jógy v České republice. V češtině mu vyšly již dvě knihy: Jóga a stromy (Fontána, 1. vyd. 2006) a Jógová kniha o životě a smrti (Elfa, 2018).

Autor píšící v cizím jazyce vždy promlouvá v češtině ústy někoho jiného. Překladatelka Hana Kyralová je člověk povolaný. Satyu osobně zná, přeložila již jednu jeho knihu a sama kundaliní jógu učí a praktikuje. Překlad hezky plyne, jen bychom se nejspíš úplně neshodly na užívání zvratných a nezvratných přivlastňovacích zájmen.

Je to pro vás?

Autor nezahlcuje podrobnostmi a jde přímo k věci – tedy k návodu, jak se sebezpytně zabývat vlastním životem a rozvíjet se na pozadí jednotlivých obratlů páteře. O to jde především, získat vlastní zkušenost. Věk Vodnáře je typický tím, že nechceme slepě přebírat cizí slova a tvrzení. Již nejsme ochotni uznávat vnější autority (stát, církev, učitele ve škole, odborníky apod.), jak tomu bylo v předchozím věku Ryb.

A Satya píše: „[…] dovolte, aby se učitelem stala tato kniha“ (s. 45). Učitelem, jehož slova nemáte brát za bernou minci a bezmyšlenkovitě opakovat, nýbrž samostatně prožít a zakusit, rozuměj odcvičit. Satya doporučuje zastavit se u každého kroku na 40 dnů, což nám s 26 obratli dává dohromady program na 1040 dnů (téměř tři roky) a spoustu prostoru k získání vlastní zkušenosti.

Chcete se vydat na cestu?

Nenechejte se unést množstvím krijí a meditací v knize. Držte se autorovy rady. Praktikujte „slow kundaliní“ – jeden obratel po čtyřicet dnů. Odolejte touze neustále krmit mysl a smysly novinkami – dalším a dalším cvičením. Čtyřicet dnů praxe vám umožní objevit sama sebe v nejrůznějších stavech a polohách. A také vás to zbavuje tíhy opakované volby každé ráno, co dnes tak asi praktikovat.

Začněte prvním obratlem nebo si vyberte téma, které vás oslovuje, a zůstaňte s ním. Vařte (se) a zahřívejte pěkně pomalu. Krija zůstává stejná, vy se proměňujete, a tím objevujete své nejrůznější aspekty. Autor radí: „[…] jděte do hloubky v tom, co již děláte“ (s. 21). Dočtěte do prvního obratle a začněte praktikovat. Dál číst nemusíte. Nebo možná ještě přeskočte na stranu 175. Také doporučuji psát si každý den krátké postřehy – odstavec, větu, slovo. Ve zpětném pohledu vám to přijde k užitku. Uvidíte svůj vývoj.

Obáváte se časové náročnosti? Aby vám to bylo usnadněno, cvičení k jednotlivým obratlům obvykle trvá 20-30 minut. Slow kundaliní pro vytíženého moderního člověka🙂.

Rozhodnete-li se podle knihy praktikovat, čtěte pokyny pečlivě. Důležité informace jsou zde předávány nenápadně. Věnujte pozornost tzv. bránám – což je Satyovo označení pro úvodní naladění pomocí mantry ong namó gurudév namó a ukončení praxe mantrou sat nám. Cvičení k jednotlivým obratlům jsou zpracována formou videí na webu https://kundalini-yoga-seelenreise.info/ (v němčině).

Techniky, se kterými autor pracuje, pocházejí z kundaliní jógy podle Yogi Bhajana. Vše potřebné je plně popsáno v samotné knize. Především vyučující kundaliní jógy však ocení, že v závěru knihy jsou řádně uvedeny i zdroje sestav (konkrétní publikace), spolu s datem, kdy Yogi Bhajan danou praxi učil. Můžete si je tedy jako videonahrávku vyhledat i v rozsáhlé knihovně jeho přednášek (Library of Teachings). A zkušenější praktikující mohou sestavy provádět v plných časech.

Kam se ještě obrátit?

Chcete si psychosomatické uvažování o páteři ještě rozšířit? Pak je zde kniha Heal Your Back Now od Nirvair Singha. Také z tradice kundaliní jógy podle Yogi Bhajana. Ta se zabývá především příčinami a řešením bolesti zad a podrobně rozebírá každý obratel.

Pokud byste se potřebovali poradit nebo měli zájem navštívit lekci kundaliní jógy naživo, je zde užitečný web organizace 3HO.cz, kde si můžete vyhledat učitelku či učitele ve svém okolí.

Na závěr

Je to jedna z nejlepších knih o kundaliní józe podle Yogi Bhajana v českém jazyce. Nabízí zrcadlo a návod, jak se dívat – nástroj, jak se objevovat a nahlížet sebe sama. Principy kundaliní jógy a pokyny ke cvičení předává nenásilně a jednoduše, ne však povrchně. Naopak, zve vás do hloubky. Zda pozvání přijmete, je už zcela na vás.

P.S.

Na Facebooku vznikla skupina lidí, kteří se společně vydali na cestu duše podle této knihy. Můžete se také připojit. Jste srdečně zváni.

Související: