Na počátku svých experimentů jsem mandlovou mouku hledala v bioobchodě mezi ostatními druhy mouky :-). Bez úspěchu. V zahraničí jí koupit můžete. Ale není to vůbec třeba, obvykle je také poměrně drahá. Můžete si jí vyrobit kdykoliv doma za pár minut.
Jak? Nejspíš tušíte – vezměte celé mandle a namelte je. V mixéru nebo mlýnku na kávu. Pokud máte rádi rychlé řešení, je to v kostce vše.
Podívejme se ale na podrobnější postup a jeho různé variace.
(Ještě jedna věc. Hana Teršová mě upozornila (díky!), že v tomto případě se nejedná o mandlovou mouku, která by musela být odtučněná, tj. musel by z ní být vylisován olej, a teprve to, co zbude, se umele na mouku. Níže popsané je správně „mandle umleté na moučku“. Při pečení tohoto veganského chleba jsem tedy použila mandle umleté na moučku… a vyšlo to :-).)
Základní postup: Vezmeme neloupané, suché mandle a vždy po menším množství (1-2 šálky, podle velikosti nádoby) je postupně rozmixujeme v mixéru s dobrým výkonem. Nemixujeme příliš dlouho, aby mandle nezačaly pouštět olej. Vezmeme rozmixovanou směs a prosejeme přes cedník/síto. V sítu nám zbudou větší kousky, které vrátíme do mixéru a rozmixujeme s další várkou. Tak pokračujeme, dokud nedosáhneme požadovaného množství.
Mandlovou mouku můžeme asi 3 měsíce uskladnit ve vzduchotěsné nádobě – a tu nejlépe v lednici.
Další doporučení a rozhodnutí:
Předně se snažme používat biomandle, v jejich chuti je velký rozdíl. A také nejsou ozářené a mrtvé.
Stejně jako u všech ořechů doporučuji mandle nejprve namočit přes noc a pak znovu usušit v sušičce (nebo na velmi nízkou teplotu cca 40 °C v troubě – ale pozor, nesmíte je pražit!). Mandle se tak aktivují, odstraní se inhibitory enzymů – mandle jsou snáze stravitelné a lépe chutnají. POZOR! V žádném případě nelze na přípravu mouky použít mokré mandle.
Pokud mandle namáčíte, tak před usušením si je můžete také oloupat – slupky by měly jít stáhnout celkem snadno. Ale pro výrobu mouky není třeba mandle loupat.
V sekci Ke stažení si můžete článek stáhnout do svého počítače.